Ptáci hnízdící v ptačích budkách jsou oblíbeným cílem koček, lasiček i kun z okolí. Je nutné říci, že příroda s něčím takovým počítá, proto ptáci hnízdí i několikrát za rok a mají větší počet potomků. Ale ono se na vybírání ptáčat z vámi pověšené budky špatně kouká, a tak se zde pokusím sepsat pár rad, jak zvýšit ochranu ptáků v budce, třeba právě před vaší Mickou.
Umístění ptačí budky
Nejčastější umisťování budky na kmen stromu je sice fajn, ale takto umístěná je velmi snadno dostupná pro predátory. Mnohem lepší je k dřevěné budce přidělat z obou boků očka, kterými se protáhne vhodný drát a budku zavěsit na větev stromu. Nemusíte se bát, ptákům houpání při větru opravdu nevadí a pokud drát uděláme delší, bude budka pro čtyřnohé predátory naprosto nedostupná. Praktické je i její umístění na zeď, i tam se predátorům špatně dostává.
Praktická ochrana dřevěné ptačí budky
Dočetli jste až sem a s „hrůzou“ zjistili, že máte budku právě na tom problematickém kmeni? Nezoufejte, i to se dá vyřešit. Stačí dřevěnou budku doplnit ochrannou mřížkou, která zamezuje predátorům vytahování ptáčat z hnízda packou. Mřížka se snadno přišroubuje malými vruty k již pověšené budce.
Pan strakapoud taky rád
Na rozdíl od koček a kun si strakapoud dolétne všude. A protože ptačí vajíčka také rád konzumuje, dokáže vletový otvor budky svým ostrým zobákem snadno zvětšit a vajíčka rozbít. Tomu lze zamezit plechovou ochranou vletového otvoru. I ta se snadno přišroubuje malými vruty.
Příště zde najdete pár tipů, jak přidělat ptačí budku na kmen bez poškození stromu.
Petr Dobrý
Dlouholetý propagátor pomoci přírodě kolem nás
Úvodní foto Zdroj: pixbay.com