Ptačí budky - vše co potřebujete vědět, aby byly u vás obsazené

Přirozených míst vhodných k hnízdění výrazně ubylo, ruku v ruce s ničením životního prostředí. Komu to vše není lhostejné, věší ptačí budky. Ptačí sousedství přináší mnoho výhod, ptáci jsou nejen krásní, zajímaví a pěkně zpívají, ale dokáží výrazně pomoci i s přemnoženým obtížným hmyzem, jako jsou třeba komáři. Dutina stromu nebo budka je pro zahradní ptáky nejbezpečnější způsob, jak zahnízdit. Neprší do ní, udržuje poměrně stálou teplotu a úzký vletový otvor chrání ptáky před predátory.

 

 

Jakou ptačí budku zvolit

Při výběru je nejdůležitější rozměr vletového otvoru, ten udává, pro jaké ptáky je budka určena. Budky se vyrábějí nejčastěji ze dřeva (z desek nebo z vydlabaného kmenu) a z dřevocementu. Dřevěné budky lze snadno doplnit o ochranu vletového otvoru před predátory. Velmi nedoporučuji budky kovové a plastové. Na rozdíl od výše uvedených materiálů tyto mají jen minimální izolační schopnost a na přímém slunci se mění v horké peklo.

Orientační přehled velikostí vletového otvoru pro různé druhy ptáků 

26 mm – pro malé sýkorky: sýkora modřinka, sýkora babka, sýkora úhelníček, sýkora parukářka

32 mmuniverzální velikost pro menší ptáky: sýkora koňadra, vrabci aj.

45 mm – pro špačky

55 mm – pro strakapoudy

80 mm – pro sýce rousného, holuba doupňáka, kavku obecnou, kulíška nejmenšího

110 mm – pro puštíka obecného, holuba doupňáka, kavku obecnou, morčáka velkého a hohola severního

 

Tvary vletového otvoru

Co se týče přímo tvaru, tak otvor může být kruhový, čtvercový, oválný atp. Pro šoupálky je vhodný štěrbinový tvar. Z hlediska bezpečnosti rozhodně nedoporučuji budky s bidélkem. Ptáci nic takového nepotřebují, naopak pro predátory je to ideální stupátko v lovu.

Otvírání budek

Vyvarujte se budek, které nejdou otvírat. Otvírání je velmi důležité především kvůli pravidelnému čištění budky. Pokud by se prostor budky pravidelně cca jednou za rok nečistil, ptáci si postaví nové hnízdo na starém a časem se budka zaplní úplně je nefunkční. Část budky, která se před čištěním otevírá, musí být dobře zajištěna před samovolným otevřením, skobičkou nebo vrutem. Volte takovou budku, do které je snadný přístup při jejím čistění ve výšce.

 

 

 

ochrana budky

 

Ochrana budek proti predátorům

Nejčastější predátoři ptáků jsou jiní ptáci (např. strakapoudi, straky) a kočky a kuny. Predátoři ohrožují ptačí vejce a mláďata v budkách.

Nejjednodušší ochranou je instalace kovové zpevňující desky kolem vletového otvoru. Některé ptačí budky už mají vyztužení otvoru v základní výbavě. Pokud ne, lze ho přikoupit samostatně. Tato destička chrání hnízdní dutinu hlavně před strakapoudy.

 

 Ještě lepší je předsazená ochrana. Ta chrání nejen proti strakapoudům, ale i kočkám nebo kunám znesnadňuje vytažení ptáčat.

 

 

Pokyny pro instalaci budek

Kdy budky zavěšovat?

Všeobecně platí, že je bezpečnější zavěsit budku na větev, než ji připevnit na kmen stromu. Dobré je i umístění na stěně domu nebo kůlny a nejvhodnějším obdobím je podzim nebo předjaří

Někteří ptáci hnízdí rádi blízko sebe jiní preferují spíše soukromí.  Hustotu budek tedy příliš neřešte, pokud umístíte různé budky pro různé druhy ptáků blíže, než jim je milé, maximálně nebudou hnízdit současně. Hnízdní sezona je od cca března do srpna, takže se v pohodě mohou vystřídat.

 

 

 

Ptaci budka

Jak vysoko budku zavěsit?

Každý druh preferuje jinou výšku nad zemí, naštěstí ale ptáci osidlují i výše nebo níže umístěné budky, takže se s tím nemusíte zase tolik trápit. Pro drobné zahradní ptáky je nejčastější umístění 1,5-3 metry nad zemí. Budky pro větší druhy ptáků (dravce, sovy atp.) se umisťují výše do cca 6-8 metrů nad zemí. Někteří ptáci mají pro změnu rádi dutiny nízko u země. Pokud u sebe chcete ubytovat nějaký konkrétní druh, který se v okolí vyskytuje, zjistěte si nejprve, co preferuje.

 

Na jakou stranu má směřovat vletový otvor?

Ideál je JV – JZ, ale není to zase žádné dogma. Každopádně je lepší, když do budky nefouká studený severní vítr.

O tom, jak budku připevnit na strom, tak, aby stromu takové připevnění neškodilo, se dočtete v našem dalším blogu…

 

Petr Dobrý

Dlouholetý propagátor pomoci přírodě kolem nás

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz